Kako deluje spanje?

Objava na , Od: Dremya Dremya

Kako deluje spanje?

Ali ste vedeli, da se v telesu pričnejo dogajati spremembe že po minuti spanja? Zmanjša se možganska aktivnost, telesna temperatura upade, upočasnita se srčni utrip in dihanje.

Kljub upočasnitvi telesnih funkcij, pa je spanje dinamična aktivnost. V eni noči spanja greste skozi več spalnih ciklov, ki trajajo od 70 do 120 minut in so sestavljani iz 4 posameznih faz.

Prve tri faze spadajo v kategorijo ne-REM spanja, za katere je značilno hitro gibanje oči. Telo se skozi prvi dve fazi vedno bolj sprošča in upočasnjuje aktivnosti možganov. Tretja faza predstavlja najbolj globok del spanja. V tej fazi se mišice in telo še bolj sprostijo, možganski valovi pa kažejo jasen vzorec upočasnjene aktivnosti. Globok spanec igra pomembno vlogo pri okrevanju telesa ter učinkovitem razmišljanju in spominu.

Četrta spalna faza je edina faza REM spanja. V tem času se možganska aktivnost močno poveča, zato se v tem času odvijajo tudi najintenzivnejše sanje.

Faza REM spanja naj bi bila bistvena za možgane, saj omogoča ključne funkcije, kot sta spomin in učenje. Večina REM spanja se zgodi v drugi polovici noči.

Struktura faz in ciklov spanja je znana kot arhitektura spanja. Strokovnjaki menijo, da ima vsaka faza pomembno vlogo pri strukturi zdravega spanja, ki prinaša kakovosten počitek.